Microsoft Kendi Kuyusunu mu Kazıyor

Windows 8 ve ardından çıkardığı Windows 8.1 ile hala umduğunu bulamayan Microsoft, mobil işletim sistemlerinin de dizüstü bilgisayarlara gelmeye başlaması ile oldukça sıkıntılı bir sürece girmeye başladı. Kullanıcılarını, efsane işletim sistemi XP’den Windows 8′e geçirmek için cazip kampanyalar yapan, bununla da başarıya ulaşamayınca XP işletim sistmene resmi desteğini çeken Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile eski bilgisayarlarda dahi akıcı performans vermesine rağmen başlat düğmesinin eksikliği yüzünden hala ikinci planda.

Gerçi daha önce paylaştığımız Windows 8 Başlat Düğmesi Geri Getirme adlı makalemizdekileri uygulayarak başlat düğmesini geri getirebilirsiniz ancak gerçekten de tek sorun Başlat düğmesi mi?

Son kullanıcı tarafından bakıldığında bu sorunun cevabı “EVET“. Zira bilgisayarı internette gezip, oyun oynayıp, film izleyip, ofis dosyalarını düzenlemek için kullananların sayısı oldukça fazla. Bu yüzden Windows 8 bu kullanıcıların hayatlarına yeni bir şey sunmuyor. Aksine zaten büyük bir kolaylık olan Başlat düğmesini alarak bir de kullanım zorluğu getiriyor. Kullanıcılar alıştıkları işleri alıştıkları şekilde yapmak istiyor. Neredeyse 20 yıllık bir alışkanlık olan Başlat düğmesinden vazgeçin demek gerçekten pek de akıl karı durmuyor.

Üstelik tüm bunlara bir de mobil işletim sistemlerini bilgisayarlarda kullanma şansı eklenince ilerleyen dönemde sayısı milyonları bulan kullanıcıların top yekün Microsoft işletim sisteminden kopması olası. Zaten Android işletim sisteminde alışık oldukları kullanımı bilgisayarda kullanmak bir çok kişiye cazip geliyor. Hatta madem başlat düğmem yok, madem yeni bir şeye alışacağım bari şu efsane Macintosh’u deneyeyim, dur bir de Linux’a geçeyim diyenler de oldukça fazla.

YORUMLAR

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>