İflastan Dönen 2 Bilgisayar Efsanesi

Günümüz bir çok markanın kıyasıya savaşına sahne oluyor. Giyilebilir teknolojiler, bükülebilen ekranlar, sanal zeka, süper bilgisayarlar… Teknolojiyi gerek son kullanıcı gerekse yatırımcı olarak takip etmek oldukça zorlaştı. Her gün yeni bir haber, yeni bir teknoloji harikası huzurlarımıza çıkıyor. Son kullanıcı tarafında en çok takip edilen ürünler cep telefonu ve tabletler. Burada da en çok iki markanın savaşına şahit oluyoruz. Apple ve Samsung. Donanım üreticisi olarak iki markadan bahsetsek de asıl savaş bu donanımları kullanan iki yazılım arasında. Yani iOS ve Android. Bu savaşa şu günlerde Microsoft’ta farklı bir cepheden girmeye çalışsa da eğlenceli kasalar dışında olaya hala bir renk katabilmiş değil.

Peki Samsung ile kıyasıya bir rekabet içinde olan Apple’ın 15 yıl önce iflasın eşiğinde olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Steve Jobs’un kendi kurduğu firmadan ayrılmasına zorlandığı dönem marka bir çok finansal başarısızlığa imza atmış, ardından Steve Jobs 10 yıllık aradan sonra batmak üzere olan Apple’ı ipin ucundan kurtarmıştır. Bunu mümkün kılan Steve Jobs’un ilk iş olarak Microsoft Office yazılımlarının Macintosh işletim sistemlerinde yaygınlaşmasını sağlayacak bir sözleşme ile Micrsoft’tan aldığı 150 milyon dolar kaynak ve ardından piyasaya sürüldüğü yıl 800.000 adet satmayı başarmış iMac serisidir. Bugün iPhone ve iPad ürünleri ile herkesin bildiği bir marka olan, bir çeyrekteki karı, Türkiye’deki tüm bankaların yıl boyunca kazandığı paradan bile fazla olan Apple, son yüzyılın iflastan dönen en büyük efsanesidir.

Diğer efsane ise IBM. Yazılım kanadında OS/2 ile Microsoft Windows işletim sisteminin, donanım kanadında ile Apple’ın önemli bir rakibi olan IBM, popülaritesini her iki marka kadar yaygınlaştıramadı ve 1993 yılında iflasın eşiğine geldi. Ancak pes etmeyen firma ilk olarak OS/2 işletim sistemini sonlandırıp ardından da bilgisayar üretimini ana işlerinden çıkararak istikrarı yakaladı ve bugün süper bilgisayar denilince akla gelen ilk firma olmayı başardı. Marka değeri olarak dünyanın en büyük ikinci markası olan IBM’de bu başarısı ile son yılların iflastan dönen büyük bir efsanesi olmayı başarıyor.

Tüm bu veriler incelendiğinde dönüşümün bir şirketi nasıl da ipten alabildiğini görebiliyoruz. Bir daha ki yazımızda buluşmak üzere.

YORUMLAR

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>