C# Dersleri-1 Merhaba Dünya

Öncelikle buraya kadar geldiyseniz C# hakkında bilginiz olduğunu varsayıyorum.Ancak yinede kısa değinmeden edemeyeceğim.C# Microsoft tarafından Java’ya alternatif olarak geliştirilen,.NET teknolojisini kullanan yeni nesil bir programlama dilidir.Tamamıyla Nesne’ye yöneliktir.Bunu ilerleyen dönemlerde daha rahat anlayacaksınız.

C# ile program geliştirebilmeniz için gerekli yazılım Visual Studio’dur. Visual Studio 2013 deneme sürümünü Microsoft’un sitesinden indirebilirsiniz. Gerekli bilgiyi Visual Studio 2013 Kurulumu yazımızdan bulabilirsiniz.

C# İlk DERS Merhaba Dünya

Öncelikle Visual Studio’yu açıp New Project diyip bir konsol projesi oluşturalım.Aslında projen masaüstü’de olabilir fakat konsol’da olayı anlatmak ve çalıştırmak oldukça kolay.

Aşağıda yazdığımız sadece bir kod var , o kod Consol.Writeline(“değer”) şeklinde yazdığımız Merhaba Dünya… Console.Writeline komutu ile satıra belirttiğiniz değeri yazıyorsunuz.Bir altında bulunan Console.Read ile ise konsolun ekranda kalmasını sağlıyoruz.Aksi taktirde kodu çalıştırıp kapanacaktır.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace CSharpDersler
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Merhaba Dünya!");
      Console.Read();
    }
  }
}

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>